W ostatni weekend października, jak co roku Wrocławskie Stowarzyszenie Kendo miało przyjemność gościć we Wrocławiu Naotaka Murakami sensei (8 Dan Jodo Kyoshi , 7 Dan Iaido Kyoshi). W łączonym, trzynastym już zgrupowaniu iaido i jodo asystowali mu Yoshihisa Murakami (6 Dan Jodo, 6 Dan Iaido) oraz Andrew Watson (6 Dan Jodo, 6 Dan Iaido). W seminarium wzięło udział około 30 iaidoków i jodoków, którzy przybyli nie tylko z najdalszych zakątków Polski, ale także z Czech i Ukrainy.

Z 4 dni jakie Murakami sensei spędził z nami, dwa pierwsze poświęcone były wyłącznie jodo. W treningu powróciliśmy do podstaw, zagłębiając szczegółowo kata seitei, ale również przykładając wielką wagę do kihonu. Sobota była dniem Iaido, a zwieńczona została kolejnymi zawodami PPI w formie embu. Dla iaidoków z 4 dan'em było to nie lada wyzwanie, jako że nietypowo musieli zaprezentować na embu wszystkie 12 kata seitei.

Ostatni dzień był dniem wolnego wyboru. Osoby chcące ćwiczyć Iaido mogły to robić pod okiem Yoshihisa Murakami, natomiast reszta ponownie szlifowała jodo z Naotaka Murakami sensei.

Zgrupowanie było udane i pozostaje wierzyć, że każdy wyniósł z niego cenne dla siebie wskazówki, które dalej pozwolą mu się rozwija.

Tekst: Agnieszka Krawczyk

Zapisz się do naszego newslettera. Co miesiąc najświeższe informacje ze świata kendo