Dyscypliny

JODO

http://jodo.pl

Jodo jest japońską odmianą szermierki obronnej, prowadzonej przy użyciu kija. Jest zarazem jedną z japońskich sztuk walki określanych wspólnym mianem budo. Spośród wszystkich współcześnie uprawianych dyscyplin tkwiących korzeniami w sztukach bojowych bujutsu, to właśnie jodo posiada postać w zasadzie nie zmienioną względem swego pierwowzoru, czyli sztuki jojutsu.

Sztuka walki jojutsu powstała ponad 300 lat temu z połączenia najważniejszych technik kenjutsu (sztuki miecza), sojutsu (sztuki włóczni) i naginatajutsu (sztuki halabardy) i była stosowana w celach obronnych przez nie-samurajskie warstwy ludności. Ostrą broń zastąpiono kijem jo, wykonanym z twardego drewna o długości 128 cm i średnicy 2,4 cm. Z technik miecza adaptowano cięcia (utsu), pchnięcia (tsuki) wybrano spośród technik stosowanych w walce prostą włócznią, a ruchy zagarniające (harai) ze sztuki walki przy użyciu naginata.

Twórcą jojutsu był Muso Gonnosuke, wybitny przedstawiciel szkoły Tenshin Shoden Katori Shinto-ryu, który - wedle podań - po przegraniu walki na miecze z Miyamoto Musashim postanowił zrezygnować z używania ostrej, śmiercionośnej broni, wycofał się z życia świeckiego i po długim okresie medytacji i praktyk założył szkołę walki kijem pod nazwą Shindo Muso-ryu Jodo.

Obrona przy pomocy jo, wykonywana w postaci serii bloków oraz kombinacji pchnięć i uderzeń, okazała się bardzo skuteczna nawet jako obrona przeciw atakom wykonywanym mieczem. Głównym celem uderzeń i pchnięć w jodo jest splot słoneczny; innymi ważnymi celami są skroń, punkt między oczami oraz boki tułowia. Zasady i techniki tej szkoły uchodziły za niezwykle trudne do opanowania i przez wiele lat były nauczane w sposób potajemny.

Godnym uwagi aspektem sztuki jodo jest szybkość i częstotliwość z jaką operuje się kijem jo. Dzieje się tak dzięki założeniu, że jo - w teorii - nie posiada początku ani końca, co zwiększa liczbę możliwych kombinacji. W ten sposób sztuka jodo jest znakomitym sposobem rozwijania sprawności i zręczności, a jej praktykowanie jest także ćwiczeniem koncentracji umysłu i uczy gotowości do natychmiastowego działania.

Ćwiczenie jodo przynosi wiele korzyści. Filozofią tej sztuki walki jest danie przeciwnikowi "nauczki" bez potrzeby poważnego uszkadzania go. Stało się to powodem, dla którego zadecydowano, aby pod kierunkiem Takajiego Shimizu, 25 mistrza szkoły Shindo Muso-ryu, uczynić jodo dostępnym dla wielu ludzi.

W oryginalnym systemie jojutsu istnieją 64 formy kata i 12 podstawowych technik kihon. Z systemu tego rozwinięto 12 form i 12 technik, które wyrażają podstawowe zasady tej sztuki. Zestaw ten określany jest nazwą Zen Nippon Kendo Renmei Seitei Jodo Kata. Ustanowiono go w 1968 roku po 5 latach szczegółowych badań. Po opanowaniu podstawowych kata w stopniu mistrzowskim można pokusić się o studiowanie form starszych koryu.

Uderzenia i bloki stosowane w jodo ćwiczone są w formie kata. Strona atakująca używa drewnianego miecza bokken, a strona broniąca się - kija jo.

Obrona w jodo polega na stosowaniu:

wyprzedzających ataków kijem na górne partie ciała przy użyciu:
uderzenia prostego (honto-uchi)
uderzenia odwrotnego (gyaku-uchi)
różnego rodzaju odpowiedzi na ataki kierowane na górną część ciała:
bloki (hiki-otoshi)
odbicia połączone z pchnięciem (kaeshi-tsuki)
odbicia odwrotne (gyakute-tsuki)
proste pchnięcia (tsuke-hazushi)
niskie obrotowe zasłony (maki-otoshi)
naciski ciałem (kure-tsuke)
pchnięcia ciałem (kure-hanashi)
obrotowe ruchy ciała (tai-atari)
oraz odpowiedzi na ataki kierowane na środkową część ciała:
blokowanie ciosu na tułów i kontratak (do-harai-uchi)
uniki i ataki obrotowe (tai-hazushi-uchi).
Osoby ćwiczące jodo zazwyczaj praktykują również inne sztuki budo. Najczęściej uprawiają iaido, kendo, judo i aikido.

Współzawodnictwo sportowe

Rokrocznie odbywają się międzynarodowe turnieje jodo. Oceniane jest wykonanie form kata w układzie obowiązkowym (ZNKR Seitei Jodo Kata).

Stopnie uczniowskie kyu i mistrzowskie dan

System nadawania stopni w jodo jest zbliżony do stosowanego w kendo i polega na zdawaniu egzaminów przed komisją złożoną z ekspertów jodo.

 

Więcej informacji na: jodo.pl
Zapisz się do naszego newslettera. Co miesiąc najświeższe informacje ze świata kendo