.

lata 1990 - 1999

W roku 1992, w warszawskim klubie "Wojownik" powstała pierwsza w Polsce prywatna sekcja kendo, założona przez Grzegorza Wyciszkiewicza.

Pierwsza polska dziecięca sekcja kendo powstała w roku 1993 w Warszawie, kierowana przez Arkadiusza Izdebskiego. Kolejne grupy dziecięce powstawały w połowie lat dziewięćdziesiątych w Morągu, Poznaniu i Ostrowie Wlkp. Dziś młodzi miłośnicy kendo trenują we większości polskich ośrodków, częściowo w ramach odrębnych UKS-ów. 

W grudniu 1993, z inicjatywy Macieja Łapińskiego, byłego zawodnika z Gdyni, powstała sekcja w Morągu, którą z powodzeniem kieruje on do chwili obecnej.

W latach 1993-1995 przebywali w Polsce dwaj japońscy woluntariusze JOCV/JICA, pan Hanaki Iwao, 4 dan kendo, 2 dan iaido oraz pan Nakao Kenichi, 4 dan kendo, którzy wspomagali polskich instruktorów kendo w ich pracy szkoleniowej.

W połowie lat 90'tych treningi kendo rozpoczęła także grupa w Poznaniu, będąca początkowo filią warszawskiego "Wojownika", później działająca samodzielnie pod kierownictwem Jarosława Wolnego.

23 września 1995, na walnym zjeździe polskich kendoków w Łodzi została powołana Polska Komisja Kendo - jako stowarzyszenie sportowe, którego cele i zadania określono w taki sposób, aby mogła ona pełnić rolę krajowego związku sportowego wobec dyscypliny kendo. Prezesem PKK wybrano Włodzimierza Małeckiego, byłego trenera i sędziego judo, a od wczesnych lat 80'tych także zawodnika i działacza kendo. Polska Komisja Kendo została zarejestrowana przez Sąd Wojewódzki w Warszawie w roku 1997 i pełni zastępczo rolę związku do chwili obecnej.

W roku 1996, W. Maciej Ławski - w latach 70'tych trenujący w Łodzi - zgromadził grupę miłośników kendo w Ostrowie Wielkopolskim i tam rozpoczął regularne zajęcia. Obecnie jego najmłodsi uczniowie już zdobywają tytuły mistrzowskie.

W maju 1997 odwiedziła Polskę wieloosobowa Misja Przyjaciół Japońskich Tradycyjnych Sztuk Walki (Nihon Budo Yuko Shisetsudan), w skład której wchodzili przedstawiciele szkół Musojikiden Eishinryu Iaijutsu Komeijuku oraz Jinzairyu Ogasawararyu Yabusame. Japońscy mistrzowie, głowy rodów przechowujących samurajskie tradycje w najczystszym oryginale, demonstrowali swoje niezwykłe umiejętności szermiercze i łucznicze w ramach Budo Festiwalu Łódź-Warszawa '97. Były to pierwsze tego typu pokazy w Polsce i jedne z pierwszych w Europie.

W listopadzie 1997 został utworzony pierwszy w Polsce uczniowski klub sportowy kendo - UKS "Kendo Morąg".

Następna sekcja kendo, utworzona przez Piotra Pomykałę i Adama Twardego, rozpoczęła treningi w Kaliszu w roku 1998. W tym samym roku rozpoczął swą działalność UKS Centrum Sztuk Walki "Bushido" w Gdyni.

W listopadzie 1999, z inicjatywy Prezesa PKK, Włodzimierza Małeckiego, utworzono UKS "Kendo Łódź".

W roku 1999, rozpoczęła treningi sekcja kendo w Szczecinie, zapoczątkowana przez Jarosława Romackiego i Daniela Demkiewicza.

Osiągnięcia 1990-1999

  • W roku 1990 połączona drużyna Łodzi i Warszawy: Rajmund Korsak, Witold Nowakowski, Konrad Szczepara i Dariusz Wielganowicz wystąpiła na Międzynarodowych Mistrzostwach Włoch, "Kendo International Trophy: Forum Juliae" w Udine, gdzie wywalczyła tytuł najlepszej drużyny zagranicznej.
  • W roku 1991, w Pucharze Zurychu, Andrzej Kustosz wywalczył najpierw indywidualnie, a później także z drużyną drugie miejsce.
  • W kwietniu 1992 roku na XI Mistrzostwach Europy w Barcelonie w turnieju drużynowym Polacy w składzie: J. Piotr Czapla, Artur Hessel, Rajmund Korsak, Andrzej Kustosz, Zbigniew Misiak i Grzegorz Walęzak zajęli 5 miejsce, a ponadto zostali uhonorowani nagrodą "Good Fighting Spirit Prize", przyznawaną przez sędziów japońskich za najsilniejszego "ducha walki".
  • W roku 1994 ekipa polska zadebiutowała na IX Mistrzostwach Świata, uczestnicząc w turniejach rozgrywanych w hali imienia barona Pierr'a de Coubertin w Paryżu. W skład polskiej reprezentacji weszli wówczas: J. Piotr Czapla, Artur Hessel, Arkadiusz Izdebski, Rajmund Korsak, Andrzej Kustosz, Włodzimierz Małecki, Zbigniew Misiak, Witold Nowakowski, Wiesław Winkler i Grzegorz Wyciszkiewicz. W konkurencji drużynowej Polacy przegrali w eliminacjach, w zawodach indywidualnych najwyżej uplasował się Artur Hessel, który wywalczył sobie miejsce wśród trzydziestu dwóch najlepszych zawodników świata.
  • W listopadzie 1994 reprezentacja Polski wzięła udział w otwartych Klubowych Mistrzostwach Kendo "Mumeishi Threes" w Londynie i doszła do ćwierćfinału.
  • Z możliwości udziału w VIII Mistrzostwach Świata rozgrywanych w roku 1995 w Toronto, Polacy musieli zrezygnować w ostatniej chwili, gdyż w P. Z. Karate ponownie zabrakło środków finansowych na wysłanie ich reprezentacji, tym razem do Kanady. Po tym wydarzeniu polskie środowisko kendo postanowiło usamodzielnić się organizacyjnie, powołując do życia własne stowarzyszenie sportowe i występując od tej pory pod nazwą Polska Komisja Kendo.
  • W listopadzie 1995 dwoje zawodników z Warszawy (dziesięcioletnia Monika Nowakowska i dziewięcioletni Antoni Marczewski) wzięło udział w międzynarodowym turnieju dziecięcym w Londynie, rozgrywanym w ramach otwartych Klubowych Mistrzostw Kendo "Mumeishi Threes". Był to pierwszy wyjazd polskich dzieci na turniej kendo za granicą.
  • W roku 1997 Polacy wystąpili na jubileuszowych, X Mistrzostwach Świata w Kioto, lecz odpadli w eliminacjach.
  • W tym samym roku reprezentacja Łodzi w składzie: Andrzej Kustosz, Marek Kustosz i Włodzimierz Małecki zwyciężyła w silnie obsadzonym V Pucharze Bałtyku, rozgrywanym w Kilonii, w Niemczech.
  • W listopadzie 1999 reprezentacja Polski ponownie doszła do ćwierćfinału w Klubowych Mistrzostwach Kendo "Mumeishi Threes" w Londynie.
Tags: ,